Using Kirchhoff\'s rules, find the following. ( epsilon 1 = 71. 0 V, epsilon 2 =
ID: 1900609 • Letter: U
Question
Using Kirchhoff's rules, find the following. ( epsilon 1 = 71. 0 V, epsilon 2 = 61. 8 V, and epsilon 3 = 79. 6 V. ) the current in each resistor shown in the figure above You appear to have neglected the current passing through the 4. 00-k Ohm resistor. mA the potential difference between points c and f magnitude of potential difference Use the currents you calculated in part (a) of the problem to find the potential drop across the resistor and the potential difference that was requested. V point at higher potentialExplanation / Answer
a)
-2000 x + 71 - 61.8 + 3000 y = 0
-4000 z + 79.6 - 61.8 + 3000 y = 0
x + y + z = 0
i1 = 11/26000 = 0.423 mA
i2 = 181/65000 = 2.78 mA
i3 = 307/130000 = 2.36 mA
b)
61.8 + 3000 * 2.785e-3 = 70.2 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.