Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car battery with ? =12.0V and neglible internal resistance (r=0) is connected

ID: 1900387 • Letter: A

Question


A car battery with ?=12.0V and neglible internal resistance (r=0) is connected three identical resistors with R= 20.0 ?.


Part A Find the current and power of each resistor consumes when the switch is open.


Part B Find the current and power of each resistor consumes when the switch is closed


Part C if the battery is old and the internal resistor of the battery is r=1.00 ohm, with the switch S closed, find the voltage applied on the resistor on the left and the power dissipated on the battery due to the internal resistance.

Explanation / Answer

A) When the switch is open, we have two resistors in series. The current through them is 12/ 40 = 0.3 A. Power of each is I^2*R, or 1.8 W. B) When the switch is closed, we have two resistors in parallel in series with a third resistor. The current through the third resistor is 12 / (20 + 20//20) = 12 / 30 = 0.4 A. The voltage through each parallel one is 10* 0.4 = 4 V, so the current through each is 4/20 = 0.2 A. The power through these can be computed by V^2/R, or I^2*R, as above. C) the internal resistance becomes another series resistor. The voltage applied on the left one becomes 20* (12/31) = 7.74 V. The power dissipated through the small resistance becomes (12/31)^2 * 1 = 0.15 W. :)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote