A jogger travels a route that has two parts. The first is a displacement A of 2.
ID: 1899652 • Letter: A
Question
A jogger travels a route that has two parts. The first is a displacement A of 2.74 km due south, and the second involves a displacement B that points due east. The resultant displacement A + B has a magnitude of 4.48 km.(a) What is the magnitude of B, and
(b) what is the direction of A + B as a positive angle relative to due south? Suppose that A - B had a magnitude of 4.48 km.
(c) What then would be the magnitude of B, and
(d) what is the direction of A - B as a positive angle relative to due south?
Explanation / Answer
a)sqrt(2.742+B2)=4.482
B=3.54 km
b)=tan-1(3.54/2.74)=52.3 degrees.
c)sqrt(2.742+B2)=4.482
B=3.54 km
d)=360-tan-1(3.54/2.74)=307.7 degrees.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.