A jetliner travels with a constant speed of 692.2 km/h relative to the air to a
ID: 1327125 • Letter: A
Question
A jetliner travels with a constant speed of 692.2 km/h relative to the air to a city 863.8 km due south.
(a) What is the time interval required to complete the trip if the jetliner is experiencing a headwind of 55.9 km/h toward the north? In Hours
(b) What is the time interval required to complete the trip if the jetliner now experiences a tailwind of the same speed? In Hours.
(c) What is the time interval required to complete the trip if the jetliner now experiences a crosswind of the same speed relative to the ground towards the west? (Enter your answer to at least three decimal places.) In Hours
Explanation / Answer
Here ,
a)
speed of plane wrt ground , vp = velocity of plane relative to air + speed of air
vp = 692.2 - 55.9
vp = 636.3 km/h
time taken = distance/speed
time taken = 863.8/636.3
time taken = 1.36 hours
the time taken by the plane is 1.36 hours
b)
if there is tailwind
time taken = 863.8/(692.2 + 55.9)
time taken = 1.155 hour
the time taken is 1.155 hour
c)
for a cross wind
the speed of plane is
v = sqrt(636.3^2 - 55.9^2)
v = 633.8 km/h
time taken = 863.8/633.8
time taken = 1.36 hours
the time taken is 1.36 hours in cross winds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.