Long-term space missions require reclamation of the oxygen in the carbon dioxide
ID: 1897801 • Letter: L
Question
Long-term space missions require reclamation of the oxygen in the carbon dioxide exhaled by the crew. In one method of reclamation, 1.00 mol of carbon dioxide produces 1.00 mol of oxygen and 1.00 mol of methane as a byproduct. The methane is stored in a tank under pressure and is available to control the attitude of the spacecraft by controlled venting. A single astronaut exhales 1.09 kg of carbon dioxide each day. If the methane generated in the respiration recycling of three astronauts during one week of flight is stored in an originally empty 170 L tank at -43.0
Explanation / Answer
Carbon dioxide exhaled by 3 persons for 1 week=3*7*1.09kg=22.89kg=0.5202kmoles
Moles of methane produced by this=0.5202kmoles
Now,P=nRT/V=520.227*8.314*230/0.17=5.85*106Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.