Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.30 mm and len

ID: 1897765 • Letter: T

Question

The figure below is a section of a conducting rod of radius R1 = 1.30 mm and length L = 11.00 m inside a thick-walled coaxial conducting cylindrical shell of radius R2 = 10.0R1 and the (same) length L. The net charge on the rod is Q1 = +2.70 10-12C that on the shell is Q2 = ?3.00Q1.
(picture here)

http://www.webassign.net/hrw/hrw7_23-37.gif

(a) What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 3.00R2?
N/C

(b) What is the direction of the electric field at that radial distance?


(c) What is the magnitude E of the electric field at a radial distance of r = 4.00R1?
N/C

(d) What is the direction of the electric field at that radial distance?


(e) What is the charge on the interior surface of the shell?
C

(f) What is the charge on the exterior surface of the shell?

Explanation / Answer

gauss law states that,

EA= qenclosed /0

when r=3 R2= 30 R1 =39 mm

A =4 r^2 =676 *10-6 m2 ; q enclosed = Q+q= -2q1= -5.4*10-12 C

E =-287.312 si units (- sign indicates that it is towards the center of the rod)

EA= qenclosed /0

when r=4 R1= 5.2 mm

A =4 r^2 =339.79*10-6 m2 ; q enclosed =q1= 2.7*10-12 C

E =897.86 si units (+sign indicates that it is away the center of the rod)

e) interior of the shell gets a charge of -q1 = -2.7*10-12 C(since the cylinder has q1)

f) now outer shell has the charge that remained = -q2-(-q1) =q1-q2 =-5.4*10-12 C


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote