An unpolarized beam of intensity Io = 396 W/m2 travels in the positive z-directi
ID: 1897049 • Letter: A
Question
An unpolarized beam of intensity Io = 396 W/m2 travels in the positive z-direction and is incident from the left on a series of three linear polarizers as shown. The transmission axis of the first polarizer is aligned with the y-axis. The following polarizers make angles of ?2 = 76 degrees, and ?3 = 21 degrees with the positive x axis.
Suppose we now rotate the last polarizer by 90 degrees so that its transmission axis becomes aligned with the x-axis. With the beam still incident from the right (on the polarizer whose transmission axis makes an angle ?2 with the x-axis), what is the Ifinal,RLnew, the intensity of the beam immediately following the last polarizer (transmission axis aligned with the x-axis)?
Explanation / Answer
Kiehl and Trenberth 1997 is a widely cited document on the Earth
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.