I am working through the following problem: The charging circuit for the flash s
ID: 1896984 • Letter: I
Question
I am working through the following problem:The charging circuit for the flash system of a camera uses a 130 muF capacitor that is charged from a 250V power supply.
What is the most resistance that can be in series with the capacitor if the capacitor is to charge to at least 86% of its final voltage in no more than 8.0 s?
I have the equation:
I = Io[1
Explanation / Answer
v= vo[1–e^(–t/rc)] =>0.86=1–e^(–t/rc) =>e^(–t/rc)=0.14 =>-8/(r*130*10^-6)=ln 0.14 =>8/(r*130*10^-6)=1.9661 =>8/(1.9661*130*10^-6)=r =>r=31300ohm now answered it correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.