A Josephson junction (A = 8.9 x 10^-6 m^2) is made from two films of the same ma
ID: 1896551 • Letter: A
Question
A Josephson junction (A = 8.9 x 10^-6 m^2) is made from two films of the same material, each with a concentration of 1.8 x 10^29 electrons/m^3). The insulator that separates these films has resistivity of 31.1 ohm-m, and has a potential energy barrier height of1.25 x 10^-4 eV.
(a) If the maximum supercurrent supported by the junction is 2.22 mA, what is the thickness of the insulating layer between the superconductors?
Explanation / Answer
a) potential energy = 1.25 x 10^-4 eV ==> potential = /e = 1.25 * 10^-4 V R = /2.2m = 5.68*10^-2 ohm R= resistivity * thickness/area ==> thicness = 1.62 * 10^-8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.