A police officer chases a master jewel their across city rooftops. They are both
ID: 1885904 • Letter: A
Question
A police officer chases a master jewel their across city rooftops. They are both running when the come to a gap between buildings that is xo= 3.8 m wide and has a drop of yo= 2.8. The thief, having taken Physics 2111, leaps at a 5.3 m/sec, at an angle of 48 degrees above the horizontal. The police officer also took Physics 2111 but has a different idea. He leaps at the same speed of 5.3 m/sec but in the completely horizontal direction.
1)
By how much does the thief clear the gap? (Put in a negative answer if he doesn't clear the gap and falls an embarassing death for not having paid attention in Physics 2111.)
m
2)
By how much does the police officer clear the gap? (Put in a negative answer if he doesn't clear the gap and falls an embarassing death for not having paid attention in Physics 2111.)
m/sec2
3)
Put in the number below the correct graph
4)
Which of these above graphs best represents the acceleration of the policeman during his entire leap?
Put in the number below the correct graph
5)
Which of these above graphs best represents the y (vertical) velocity of the thief during his entire leap?
Put in the number below the correct graph
4 3 2 1Explanation / Answer
Given,
We know that
S = ut + 1/2 at^2
1)-2.8 = 0 + 5.3 x sin48 t - 0.5 x 9.8 t^2
4.9 t^2 - 3.94 t - 2.8 = 0
t = -0.45 ; t = 1.26 s
x = x + v t
x = 0 + 5.3 cos48 x 1.26 = 4.47 m
Hence, x = 4.47 m
2) -2.8 = 0 + 0 -0.5 x 9.8 t^2
t = 1.07 s
x = 5.3 x 1.07 = 5.671 m
3)a
4)d
5)b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.