For this problem, you need to determine the magnetic field at the center of the
ID: 1884304 • Letter: F
Question
For this problem, you need to determine the magnetic field at the center of the large loop. The formula for that is 8 - where R is the radius of the loop. 2R A small circular loop of wire of radius 5.0 cm and resistance R 1.3 x 10 3 ls centered inside a large circular loop of wire of radius 50 cm see figure below). The larger loop, whichinitially carries a clockwise current ! = 6.7 A, is cut and its current is reduced to zero over a time interval of 1.2 x 10-6 s. Find the voltage & current in the smaller loop during this time interval. (The B-field of the larger loop is approximately constant over the smaller loop.) current direction SelectExplanation / Answer
magnetic field at the center of loop B = uo*I/(2*R)
magnetic flux through the smaller loop, phi_1 = B*A = B*pi*r^2 = uo*I*pi*r^2/(2*R)
after the curretn is made zero
magneitc flux through th e smaller loop, phi_2 = 0
induced emf = rate of change in flux = -(phi2 - phi1)/t
emf = uo*I*pi*r^2/(2*R*t)
emf = (4*pi*10^-7*6.7*pi*0.05^2)/(2*0.5*1.2*10^-6)
emf = 0.055 v
-----------------
current i = emf/R = 0.055/(1.3*10^-3) = 42.3 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.