For this problem, you need to determine the magnetic field at the center of the
ID: 1883898 • Letter: F
Question
For this problem, you need to determine the magnetic field at the center of the large loop. The formula for that is B = where R is the radius of the loop 2R A small circular loop of wire of radius 5.0 cm and resistance R : 1 2 x 1O3 is centered inside a large circular loop of wire of radius 50 cm eefigure below the larger loop, which initially carries a clockwise current 1 = 8.5 A, is cut and its current is reduced to zero over a time interval of 9.0 × 10-7 s. Find the voltage & current in the smaller loop during this time interval. (The B-field of the larger loop is approximately constant over the smaller loop.) current direction clockwise 10 cmExplanation / Answer
Magnetic field at the center of circular loop
B=uoI/2r =(4pi*10-7)(8.5)/(2*0.5)=1.068*10-5 T
Induced emf
V=AdB/dt =(pi*0.052) *(1.068*10-5)/(9*10-7)
V=0.0932 Volts or 93.2 mA
Current
I=V/R =0.0932/(1.2*10-3)
I=77.68 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.