A number 14 copper wire has a diameter of 1.628 mm. Calculate the resistance of
ID: 1883230 • Letter: A
Question
A number 14 copper wire has a diameter of 1.628 mm. Calculate the resistance of a 34.0 m long piece of such wire. (Use 1.72x 10-8 m for the resistivity of copper.) Submit Answer Tries 0/20 For safety, the National Electrical Code limits the allowable amount of current which such a wire may carry. When used in indoor wiring, the limit is 15.0 A for rubber insulated wire of th size. How much power would be dissipated in the wire of the above problem when carrying th maximum allowable current? Submit Answer Tries 0/20 What would be the voltage between the ends of the wire in the above problem? Submit Answer Tries 0/20 What is the current density in the wire when it is carrying the maximum allowable current? (Current density is the current in the wire divided by the cross sectional area of the wire.) Submit Answer Tries 0/20 What is the drift velocity of the electrons when the wire is carrying the maximum allowable current? (The density of electrons in copper is 8.47x1028 m-3.) Submit Answer Tries 0/20Explanation / Answer
a)
R=L/A = (1.72*10^-8)*[(34)/(*(0.001628/2)^2)] = 0.28
b)
P= I2R = (15^2)*0.28 = 63 W
c)
V=IR = 15*0.28 = 4.2 V
d)
J = I/A = I/r2 = 15/[*(0.001628/2)^2)] = 7.2 A/m2
e)
I = neAvd
I = neAvd
vd= I/neA =15/[8.47*10^28*1.6*10^-19*(*(0.001628/2)^2)]
vd = 0.5*10^-3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.