A nuclear plant generates internal energy at a rate of 3.845GW and transfers ene
ID: 2153925 • Letter: A
Question
A nuclear plant generates internal energy at a rate of 3.845GW and transfers energy out of the plant by electrical transmission at a rate of 1.500GW. Of the waste energy, 3.0% is ejected to the atmosphere and the remainder is passed into a river. A state law requires that the river water be warmed by no more than 3.50C when it is returned to the river.A) Determine the amount of cooling water necessary (in kilograms per hour and cubic meters per hour) to cool the plant.
B) Assume fission generates 7.43 x 10^10 J/g of U235. Determine the rate of fuel burning (in kilograms per hour) of U235.
Explanation / Answer
a)Waste energy=3.845GW-1.5GW=2.345GW
Energy added to the river=0.97*2.345=2.27465GW
Let m kg/hr water be heated.
Heat absorbed by water=m*4186*3.5/3600=2.27465*109
m=5.59*108kg/hr=5.59*105m3/hr
b)Rate of fuel burning=3.845*109*3600/7.43*1010=186.3 kg/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.