Two forces, F 1 and F 2, act at a point, as shown in the picture. (Figure 1) F 1
ID: 1883088 • Letter: T
Question
Two forces, F 1 and F 2, act at a point, as shown in the picture. (Figure 1) F 1 has a magnitude of 8.60 N and is directed at an angle of = 60.0 above the negative xaxis in the second quadrant. F 2 has a magnitude of 5.80 N and is directed at an angle of = 53.9 below the negative x axis in the third quadrant.
A) What is the x component Fx of the resultant force?
B) What is the y component Fy of the resultant force?
C) What is the magnitude F of the resultant force?
D)What is the angle that the resultant force forms with the negative x axis? In this problem, assume that positive angles are measured clockwise from the negative x axis.
Explanation / Answer
Fx= - 8. 6 cos60 - 5.8 cos53. 9= - 7.717 N
Fy= 8.6 sin 60 - 5.8 sin 53.9= 2.76 N
Magnitude of force F
F= sqrt( 7.717^2+ 2.76^2)= 8.196 N
Angle= arctan (2.76/7.717)= 19.68 deg
======
Comment in case any doubt . Goodluck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.