Problems Light travels from crown glass (n=1.52) into air (n= 1.00). air is 60°.
ID: 1882009 • Letter: P
Question
Problems Light travels from crown glass (n=1.52) into air (n= 1.00). air is 60°. What is the angle of incidence in glass? 1. The angle of refraction in 2. If the index of refraction for diamond is 2.42, what will be the angle of refraction in diamond for an angle of incidence, in water, of 600? 3. Aray of light in air (n-1.00) strikes a block of quartz at an angle of incidence of 30° The angle of refraction of refraction is 20°. What is the index of refraction of the quartz? 4. One ray of light in air (n-1.00) strikes a diamond (n-2 42) and another strikes a piece of fused quartz (n-1.46), in each case at an angle of incidence of 40°. What is the difference between the angles of refraction?Explanation / Answer
1)
n1 = 1.52
n2 = 1.00
theta_r = 60 degrees
theta_i = ?
use Snell's law
sin(theta_i)/sin(theta_r) = n2/n1
sin(theta_i)/sin(60) = 1/1.52
sin(theta_i) = 1*sin(60)/1.52
sin(theta_i) = 0.5697
theta_i = sin^-1(0.5697)
= 34.7 degrees
2)
n1 = 1.33
n2 = 2.42
theta_i = 60 degrees
theta_r = ?
use Snell's law
sin(theta_i)/sin(theta_r) = n2/n1
sin(60)/sin(theta_r) = 2.42/1.33
sin(theta_r) = sin(60)*1.33/2.42
sin(theta_r) = 0.4759
theta_r = sin^-1(0.4759)
= 28.4 degrees
3)
use, sin(theta_i)/sin(theta_r) = n2/n1
sin(30)/sin(theta_r) = 1.46/1
sin(theta_r) = sin(30)*1/1.46
theta_r = sin^-1(0.3425)
= 20.0 degrees
4) use, sin(40)/sin(theta_r1) = 2.42/1
sin(theta_r1) = sin(40)/2.42
theta_r1 = sin^-1(0.2656)
= 15.4 degrees
sin(40)/sin(theta_r1) = 1.46/1
sin(theta_r2) = sin(40)/1.46
theta_r2 = sin^-1(0.440)
= 26.1 degrees
theta_r2 - theta_r1 = 26.1 - 15.4
= 10.7 degrees <<<<<<<<<<---------ANswer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.