Problem 1 The speed of propagation of the action potential (an electrical signal
ID: 1880887 • Letter: P
Question
Problem 1 The speed of propagation of the action potential (an electrical signal) in a human nerve cell depends (inversely) on the diameter of the axon (nerve fiber). If the nerve cell connecting the spinal cord to your feet is 1.1 m long, and the nerve impulse speed is 18 m/s, how long does it take for the nerve signal to travel this distance? Product 2 A swan on a lake gets airborne by flapping its wings and running on top of the water. (a) If the swan must reach a velocity of 6.00 m/s to take off and it accelerates from rest at an average rate of 0.350m/s, how far will it travel before becoming airborne? (b) How long does this take?Explanation / Answer
Problem 1:
We know tat
Speed = distance/time
Now given that
length of spinal cord to your feet = 1.1 m
Speed of nerve impulse = 18 m/sec, So
time taken by signal to travel this distance will be
time = distance/speed
time = 1.1 m/(18 m/s) = 1.1/18 sec
time = 0.0611 sec
Problem 2:
Given that
Initial Speed of swan = 0 m/sec
take off speed = 6.00 m/sec
acceleration of swan = 0.350 m/sec^2
Using 3rd kinematic equation
V^2 = U^2 + 2*a*S
S = (V^2 - U^2)/(2a)
S = (6^2 - 0^2)/(2*0.350)
S = 51.43 m = distance travelled by swan before becomin airborne
Part B.
time taken will be
Using 1st kinematic equation
V = U + a*t
t = [V - U]/a
t = [6 - 0]/0.350
t = 17.14 sec
Please Upvote.
Comment below if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.