7 0/2 points | Previous Answers SerPSE10 7.5.OP.016. My Notes A stone with a mas
ID: 1880871 • Letter: 7
Question
7 0/2 points | Previous Answers SerPSE10 7.5.OP.016. My Notes A stone with a mass of 2.80 kg is moving with velocity (5.8oi 1.60j) m/s. (HINT: v v.) (a) What is the stone's kinetic energy (in J) at this velocity? Find the square of the initial velocity using the hint given, and then use the definition of kinetic energy, KE =-mv to calculate the kinetic energy. J (b) Find the net work (in J) on the stone if its velocity changes to (8.00i 4.00j) m/s. Need Help?Read It Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
|V|=sqrt[5.82+(-1.6)2] =6.0166 m/s
Stone;s Kinetic energy
K=(1/2)mV2 =(1/2)*2.8*6.01662
K=50.68 J
b)
|V| =sqrt[82+42]=8.944 m/s
K=(1/2)*2.8*8.9442 =112 J
Work done is
W=K2-K1=112-50.68
W=61.32 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.