A hot-air balloonist, rising vertically velocity of magnitude 5.00 m/s, releases
ID: 1880766 • Letter: A
Question
A hot-air balloonist, rising vertically velocity of magnitude 5.00 m/s, releases a sandbag at an instant when the balloon is a height h 40.0 m above the ground (Figure 1). After it is released, the sandbag is in free fall. For the questions that follow, take the origin of the coordinate system used for measuring displacements to be at the ground, and upward displacements to be positive. with a constant Part A Compute the position of the sandbag at a time 0.185 s after its release. Figure 1 of 1 c-5.00 m/s Submit Request Answer Part B Compute the velocity of the sandbag at a time 0.185 s after its release. 40.0 m to groundExplanation / Answer
a) from the relation
y-y0 = ut+1/2at^2
y-y0 = 5*0.185-1/2*9.8*0.185^2
y-y0 = 0.757
y = 40+0.757 = 40.757 m
b) v = u+at
v = 5-9.8*0.185 = 3.187 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.