A hot air balloon is descending at a rate of 2.0 m/s when a passenger drops a ca
ID: 1754136 • Letter: A
Question
A hot air balloon is descending at a rate of 2.0 m/s when a passenger drops a camera. (a) If the camera is 40 m above the ground when it is dropped, how longdoes it take for the camera to reach the ground?1 s
(b) What is its velocity just before it lands? Let upward be thepositive direction for this problem.
2 m/s (a) If the camera is 40 m above the ground when it is dropped, how longdoes it take for the camera to reach the ground?
1 s
(b) What is its velocity just before it lands? Let upward be thepositive direction for this problem.
2 m/s
Explanation / Answer
Initial velocity u = 2 m / s Height h = 40 m acccleration a = g = 9.8 m / s ^ 2 from the relation h = ut + ( 1/ 2) a t ^ 2 40= 2 + 4.9 t ^ 2 So, t = [ -2 ±[ 2^ 2 - 4( 4.9)(-40) ] ] / 2( 4.9) = [ -2± 28.07 ] / 9.8 = [-2.6 + 28.07 ] / 9.8 = 2.59911s Let the velocity just before collision be vthen v = u + at = 27.471 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.