A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rock
ID: 1880757 • Letter: A
Question
A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rocket an initial speed of 79.4 m/s at ground level. The engines then fire, and the rocket accelerates upward at 3.80 m/s2until it reaches an altitude of 980 m. At that point its engines fail, and the rocket goes into free fall, with an acceleration of 9.80 m/s2. (You will need to consider the motion while the engine is operating and the free-fall motion separately.)
(a) For what time interval is the rocket in motion above the ground?
(b) What is its maximum altitude?
km
(c) What is its velocity just before it hits the ground?
m/s
Explanation / Answer
ignore air resistance
y = y0 + v0t + ½at²
980 = 0 + 79.4t + ½*3.8*t²
0 = 1.90t² + 79.4t - 980
t = 9.965 s
The velocity at engine cutout is
v = v0 + at
v = 79.4 + 3.8(9.965)
v = 117.267 m/s
The time needed to slow from cut out speed to zero is
v = gt
t = v/g
t = 117.267/9.80
t = 11.96 s
in that time it reaches a height of
y = y0 + v0t + ½gt²
y = 980 + 117.267(11.96) + ½(-9.8)(11.96)²
y = 1681.61 m (ANS (b))
The time needed to fall back to ground from that height is
y = ½gt²
t = (2y/g)
t = (2(1681.61)/9.8)
t = 18.525 s
so total time above the ground is
9.965 + 11.96 + 18.525 = 40.45 s (ANS(a))
The velocity reached just before ground impact
v = gt
v = (-9.80)(18.525)
v = -181.545 m/s (ANS (c))
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.