A cat walks in a straight line, which we shall call the x -axis with the positiv
ID: 2125624 • Letter: A
Question
A cat walks in a straight line, which we shall call the x-axis with the positive direction to the right. As an observant physicist, you make measurements of this cat's motion and construct a graph of the feline's velocity as a function of time.
What distance does the cat move from t=0 to t=7.5s?
Answer: 26cm.
I have already exhausted the 9 tries allowed in this problem. I have no clue how to arrive at the correct answer displayed. The following is my attempt:
x = 0+8(7.5)+[(-4/3)(7.5^2)]/2 = 22.5cm
I don't understand. Do I need to split the equations from t: [0,6] and then t: [6,7.5] somehow? Please explain.
Explanation / Answer
Eqyation of velocity of the line = v = -4/3t +8
put t= 7.5 we get v=-2 ;
total distance travelled = total area under the grah of v vs t :
= 0.5 * 8*6 + 0.5*2 *1.5 =25.5 cm is the answer !
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.