A spacecraft on its way to Mars has small rocket engines mounted on its hull; on
ID: 1879901 • Letter: A
Question
A spacecraft on its way to Mars has small rocket engines mounted on its hull; one on its left surface and one on its back surface. At a certain time, both engines turn on. The one on the left gives the spacecraft an acceleration component in the x direction of ax = 5.10 m/s2, component in the y direction of ay -7.30 m/s. The engines turn off after firing for 640 s, at which point the spacecraft has velocity components of while the one on the back gives an acceleration 3545 m/s and vy 4012 m/s. What was the magnitude and the direction of the spacecraft's initial velocity before the engines were turned on? Express the magnitude as m/s and the direction as an angle measured counterclockwise from the +x axis. magnitude direction m/s counterclockwise from the +x-axisExplanation / Answer
initial velocity V= (vx^2+vy^2)^1/2
where vx +5.10*640 = 3545 . so, vx = 281m/s
and vy +7.30*640 = 4012 . so, vy = -660m/s
so, V = (281^2+660^2)^1/2 = 717.3m/s
and along tan^-1(281/-660) = 337 degrees counterclockwise from the +x axis
ask if unclear, upvote if understood to appreciate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.