A spacecraft on its way to Mars has small rocket engines mounted on its hull; on
ID: 1504632 • Letter: A
Question
A spacecraft on its way to Mars has small rocket engines mounted on its hull; one on its left surface and one on its back surface. At a certain time, both engines turn on. The one on the left gives the spacecraft an acceleration component in the x direction of ax = 5.10 m/s2, while the one on the back gives an acceleration component in the ydirection of ay = 7.30 m/s2. The engines turn off after firing for 675 s, at which point the spacecraft has velocity components of vx = 3630 m/s and vy = 4276 m/s.
What was the magnitude and direction of the spacecraft's initial velocity, before the engines were turned on?
Express the direction as an angle measured counterclockwise from the +x axis.
magnitude direction counterclockwise from the +x-axis?Explanation / Answer
v0x = vx - ax t = 3630 - (5.10) * (675) = 187.5 m/s
v0y = vy - ay t = 4276 - (7.30) * (675) = -651.5 m/s
Magnitude:
v = sqrt((187.5)y2 + (-651.5)y2) = 678 m/s
direction:
theta = 360 - tan-1(651.5/187.5) = 286 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.