A particle starts from rest and accelerates as shown in the figure below a (m/s2
ID: 1879560 • Letter: A
Question
A particle starts from rest and accelerates as shown in the figure below a (m/s2) f (s) 5 10 15 20 -1 (a) Determine the particle's speed at t10.0 s and at t 20.0 s .2 Your response is off by a multiple of ten. m/s 13 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. m/s = 10.0 s re t 20.0 Your res (b) Determine the distance traveled in the first 20.0 s. (Enter your answer to one decimal place.) 35 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. mExplanation / Answer
a=20
tf=10
ti=0
v=2*(10-0)=20 m/sec
(b) acceleration is zero between 10 to 15 seconds
and from 15 to 20 seconds it is -3 m/s2
v=-3*(20-15) = -14 m/sec
v=20-15 = 5 m/s
so answer is 5 m/s
(c) distance travelled is are of all the curves = 100+100+37.5+25 = 263 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.