A motorist drives south at 20.0 m/s for 3.00 min, then turns west and travels at
ID: 1879212 • Letter: A
Question
A motorist drives south at 20.0 m/s for 3.00 min, then turns west and travels at 25.0 m/s for 2.80 min, and finally travels northwest at 30.0 m/s for 1.00 min. For this 6.80 min trip, find the following values. Let the positive x axis point east. (a) total vector displacement 5521 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error m (magnitude) l south of west (b) average speed 22 85 m/s (c) average velocity m/s (magnitude) ° south of wes Enter a number Need Help?Read ItExplanation / Answer
a)
X-Component
Dx=-(25*2.8*60) i -(30Cos45)*(1*60) i =-5472.8 m
Y-Component
DY=-(20*3*60)+(30sin45)*60 =-2327.2 m
Total vector displacement
D=sqrt[(-5472.8)2+(-2327.2)2]
D=5947 m
b)
Average speed
V=(20*3*60+25*2.8*60+30*60)/(6.8*60) =23.53m/s
c)
Average velocity
Vavg=5947/(6.8*60)= 14.58 m/s
Direction
o=tan-1(-2327.2/-5472.8)=23.04o south of west
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.