Figure 1 of 1The plot shows the position x of an object as a function of time t.
ID: 1879154 • Letter: F
Question
Figure
1 of 1The plot shows the position x of an object as a function of time t. Time varies from 0 to 17 seconds on the horizontal axis. The position is from 0 to 14 meters on the vertical axis. The position is shown to increase linearly from the origin to 3 seconds and 7 meters. It stays at this value till 6 seconds. Then, it increases linearly to 11 seconds and 10 meters and then, decreases linearly to 16 seconds and 7 meters. Finally, the position decreases linearly to 17 seconds and 0 meters.
a) Find the object's positions x1, x2, x3, and x4 at times t1=2.0s, t2=4.0s, t3=13s, and t4=17s.
b) Find the object's speeds v1, v2, and v3 at times t1=2.0s, t2=4.0s, and t3=13s.
At any moment in time, the object can be stationary, moving to the right, moving to the left, or turning around. Identify the motion of the object at each time provided.
x (m) 14 12 10 » t (s) 0 2 4 6 8 10 12 14 16Explanation / Answer
a)
Slope of the curve between t = 0 to t = 3s,
m = 7/3 = 2.33 m/s
So, x1 = 2.33*2 = 4.67 m <------- answer
x2 = 7 m <-------- answer
x3 = 10 + ((7 - 10)/(16 - 11))*2
= 8.8 m <--------- answer
b)
v1 = slope at t = 2s
So, v1 = 7/3 = 2.33 m/s <------ answer
v2 = slope at t = 4s
So, v2 = 0
Similalrly, v3 = ((7 - 10)/(16 - 11)) = -0.6 m/s
c)
The particle moves to right between t = 0 to t = 3s as the slope is positive
The particle then remains stationary between t =3s to t = 6s
Then again the particle moves towards right between t = 6s to t = 11s
The particle then moves towards left from t =11 s to t = 17 s as the slope of the curve is negative
So, the turn around point is t = 11 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.