A point charge 90 that has a charge of 0.700 pC is at the origin. A second parti
ID: 1878571 • Letter: A
Question
A point charge 90 that has a charge of 0.700 pC is at the origin. A second particle q that has a charge of 2.00 C and a mass of 0.0800 g is placed at x -0.800 m. 1) What is the potential energy of this system of charges? (Express your answer to three significant figures.) mJ Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 10 more submissions for this question. 2) If the particle with charge q is released from rest, what will its speed be when it reaches x - 2.00 m? (Express your answer to three significant figures.) m/s Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed You can make 10 more submissions for this question.Explanation / Answer
1)
q0=0.700*10^-6 C, q=2.00*10^-6 C, xi=0.800m, m=0.0800*10^-3 kg
Ui= kq0q/xi = (9*10^9*0.700*10^-6*2.00*10^-6)/(0.800) = 0.01575 J=15.75mJ
2)
When xf=2.00m,
Uf= kq0q/xf = (9*10^9*0.700*10^-6*2.00*10^-6)/(2.00) = 0.0063 J = 6.3mJ
KE= - U
½*m*(vf2 – vi2) = - Uf – Ui = Ui – Ui
Plugging values,
½*0.0800*10^-3*(vf2 – 02) = 0.01575 - 0.0063 = 0.00945
vf = 15.37 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.