Two insulating spheres have radii 0.300 cm and 0.500 cm, masses 0.200 kg and 0.7
ID: 1877736 • Letter: T
Question
Two insulating spheres have radii 0.300 cm and 0.500 cm, masses 0.200 kg and 0.700 kg, and uniformly distributed charges of -2.00 uC and 3.00 uC. They are released from rest when their centers are separated by 1.00 m (a) How fast will each be moving when they collide? (Hint: Consider conservation of energy and of linear momentum.) m/s (lighter sphere) m/s (heavier sphere) (b) If the spheres were conductors, would the speeds be greater or less than those calculated in part (a)? (Note: Assume a reference level of potential V 0 atr) less than the same greater Explain your answerExplanation / Answer
a)
When two charged spheres are at a distance ‘d’ from each other their electric PE is
Ui = kq1q2/di -------------(1)
When these spheres collides d=0m
Uf = kq1q2/df = 0 -------------(2)
U = kq1q2/di -------------(3)
U = - KE
kq1q2/di = ½* m1v1f2+ m2v2f2 -------------------(4)
Let us law of conservation of linear momentum when they collide,
m1v1i+ m2v2i= m1v1f+ m2v2f
since v1i= v1i= 0 m/s
m1v1f+ m2v2f =0
m1v1f = -m2v2f
v2f = -v1f *(m1/m2) = -2/7*v1f ---------------(5)
Put 5) in (4)
kq1q2/di = ½* m1v1f2+ m2*(2/7*v1f)2
Plugging values,
(9*10^9*2*10^-6*3*10^-6)/1^2 = ½*0.2*v1i2+ 0.7*(2/7*v1f)2
v1f = 0.65m/s ……………lighter sphere
v2f = -2/7*v1f = -2/7*0.59 = - 0.18m/s …………….heavier sphere
b)
Speeds for conductors will be same,
Because speed depends on values of charges and distance between two sphere only.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.