It was a dark and stormy night, when suddenly you saw a flash of lightning. Six
ID: 1877075 • Letter: I
Question
It was a dark and stormy night, when suddenly you saw a flash of lightning. Six and a half seconds later, you heard the thunder.
Part A
Given that the speed of sound in air is about 340 m/s, how far away was the lightning bolt? (Ignore the travel time for the flash of light.)
Express your answer using two significant figures.
nothing
SubmitPrevious AnswersRequest Answer
It was a dark and stormy night, when suddenly you saw a flash of lightning. Six and a half seconds later, you heard the thunder.
Part A
Given that the speed of sound in air is about 340 m/s, how far away was the lightning bolt? (Ignore the travel time for the flash of light.)
Express your answer using two significant figures.
d =nothing
kmSubmitPrevious AnswersRequest Answer
Explanation / Answer
Given that,
v = 340 m/s
t = 6.5 s
Distance of lightning bolt,
d = v*t
d = 340*6.5
d = 2210 m
d = 2.21 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.