Two identical conducting spheres, fixed in place, attract each other with an ele
ID: 1877045 • Letter: T
Question
Two identical conducting spheres, fixed in place, attract each other with an electrostatic force of 0.155 N when their center-to-center separation is 45.4 cm. The spheres are then connected by a thin conducting wire. When the wire is removed, the spheres repel each other with an electrostatic force of 0.0386 N. Of the initial charges on the spheres, with a positive net charge, what was (a) the negative charge on one of them and (b) the positive charge on the other? (Assume the negative charge has smaller magnitude.)
Explanation / Answer
here,
let the positive and negative charge be q1 and -q2
r = 45.4 cm = 0.454 m
the electrostatic force , F1 = K * q1 * q2 /r^2
0.155 = 9 * 10^9 * q1 * q2 /0.454^2 ...(1)
and
when they are connected with conducting wire
the new charge , q = (q1 - q2)/2
the electrostatic force , F1 = K * q^2 /r^2
0.0386 = 9 * 10^9 * ((q1 - q2)/2)^2 /0.454^2 ....(2)
from (1) and (2)
q1 = 3.05 * 10^-6 C
q2 = 1.17 * 10^-6 C
a)
the negative charge is - 1.17 * 10^-6 C
b)
the positive charge is 3.05 * 10^-6 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.