A Jet-Propelled Squid Squids can move through the water using a form of jet prop
ID: 1876657 • Letter: A
Question
A Jet-Propelled Squid Squids can move through the water using a form of jet propulsion. Suppose a squid jets forward from rest with constant acceleration for 0.168 s, moving through a distance of 0.173 m The squid then turns off its jets and coasts to rest with constant acceleration. The total time for this motion (from rest to rest) is 0.410 s, and the total distance covered is 0.429 m Part A What is the magnitude of the squid's acceleration during the time it is jetting? Express your answer to three significant figures and include appropriate units. IA ValueUnits Submit equest AnswerExplanation / Answer
Part A: Time duration for which squid accelerated = 0.168 s
Distance moved during acceleration = 0.173 m
0.173=0.5*a*0.1682
a = 12.26 m/s2
Part B:
Velocity at the end of 0.168 seconds=12.26*0.168=2.06 m/s
Distance traveleld during deceleration=0.429-0.173=0.256m
Let deceleration =d
2.062=2*d*0.256
d=8.29 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.