WileyPLUS: MyWileyPLUS IHelp I Contact Us Log Cutnell, Physics, 10e PHYSICS (PCS
ID: 1875474 • Letter: W
Question
WileyPLUS: MyWileyPLUS IHelp I Contact Us Log Cutnell, Physics, 10e PHYSICS (PCS 10 Assignment Gradebook ORION Downloadable eTextbook nt FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT Chapter 04, Problem 052 Review Interactive LearningWare 4.3 in preparation for this problem. The helicopter in the drawing is moving horizontally to the right at a constant velocity. The weight of the helicopter is W:43700 N. The fift force L genèrated by the rotating blade makes an angle of 21.00 with respect to the vertical. (a) What is the magnitude of the lift force? (b) Determine the magnitude of the air resistance R that opposes the motion. 21.0 Units (a) Number Units (b) NumberExplanation / Answer
a) As the helicopter is in equilibrium in y-direction,
Fnety = 0
L*cos(21) - W = 0
L = W/cos(21)
= 43700/cos(21)
= 46809 N
b) As the helicopter is moving with constant velocity net force acting on it must be zero.
Apply, Fnetx = 0
L*sin(21) - R = 0
R = L*sin(21)
= 46809*sin(21)
= 16775 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.