2- +--11 points Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposi
ID: 1874670 • Letter: 2
Question
2- +--11 points Two parallel plates having charges of equal magnitude but opposite sign are separated by 14.0 cm. Each plate has a surface charge density of 35.0 nC/m2. A proton is released from rest at the positive plate. (a) Determine the magnitude of the electric field between the plates from the charge density kN/C (b) Determine the potential difference between the plates (c) Determine the kinetic energy of the proton when it reaches the negative plate (d) Determine the speed of the proton just before it strikes the negative plate km/sExplanation / Answer
surface charge density is sigma = Q/A = 35*10^-9 C/m^2
a) E = sigma/eo
eo is the permitivity of free space = 8.85*10^-12 N-m^2/C^2
then
E = sigma/eo = (35*10^-9)/(8.85*10^-12) = 3954.8 N/C = 3.95 kN/C
b) V = E*d = 3954.8*0.14 = 553.6 V
c) KE = q*V = 1.6*10^-19*553.6 = 8.86*10^-17 J
d) 0.5*m*v^2 = 8.86*10^-17
0.5*1.67*10^-27*v^2 = 8.86*10^-17
v = 3.25*10^5 m/s
v = 325.74 km/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.