A 7-turn coil encloses a square area measuring L0.45 m on each side, as seen in
ID: 1874638 • Letter: A
Question
A 7-turn coil encloses a square area measuring L0.45 m on each side, as seen in the figure. The coil lies in the plane of the page and has a clockwise current of I 3.79 A flowing in it. If the coil is in a uniform magnetic field of B = 3.77E-2 T, directed toward the left of the page, what is the magnitude of the torque on t coil? Select the only correct SI units of torque in part one and select the magnitude of the torque in these units 'in part two L hich combination of units below is an SI unit of torque(only one response is correct)? AT BN CT*A DA*T EN*m F W GA HA*m2 Submit Anewer Tries 0/20 A: 1.40x10-1| B: 2.03 x 10-11 Suomit Answer Tries 0/20 C: 2.94x10-11 D: 4.26 × 10-11 E: 6.17×10-11 F: 8.95 x10-1| G: 1.3 H: 1.8Explanation / Answer
u = N I A
u = 7 x 3.79 x 0.45^2 = 5.372 A m^2
into the page.
B = 0.0377 T
to the left
torque = u x B = u B sin(theta)
= (5.372) (0.0377) sin90
= 0.203 N m
1. Ans: (E) N m
2. (B) 2.03 x 10^-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.