A 69-kg sprinter accelerates from rest to a speed of 11.0 m/s in 4.0 s. (a) Calc
ID: 1781846 • Letter: A
Question
A 69-kg sprinter accelerates from rest to a speed of 11.0 m/s in 4.0 s. (a) Calculate the mechanical work done by the sprinter during this time. 4174.5 Correct: Your answer is correct. J (b) Calculate the average power the sprinter must generate. 1043.63 Correct: Your answer is correct. W (c) If the sprinter converts food energy to mechanical energy with an efficiency of 25%, at what average rate is he burning Calories? (d) What happens to the other 75% of the food energy being used?
I just need parts c and d. Thank you!
Explanation / Answer
c)
Average burning rate = 0.25*P= 0.25*1043.63 J/s = 260.91 J/s
1J= 0.239 calories
Average burning rate = 260.91 J/s = (260.91*0.239calories/s) = 62.36 calories/s
d)
Rest 75% of food energy is used for her body for metabolism.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.