CA 8-58 (algorithmic) Question Help When boiling water, a hot plate takes an ave
ID: 1874586 • Letter: C
Question
CA 8-58 (algorithmic) Question Help When boiling water, a hot plate takes an average of 8 minutes and 51 seconds to boil 130 milliters of water. Assume the temperature in the lab is 69 degrees Fahrenheit. The hot plate is rated to provide 361 watts. How efficient is the hot plate? Click the loon to view conversion formulas for temperature scales Click the icon to view the factors for conversions involving temperature differences. Click the icon to view the conversion table of water. Click the icon to view the table of specific heats The efficiency is[1%. (Round your answer to three significant digits.)Explanation / Answer
Boiling point of water
T2=100oC
Initial Temperature
T1=(69-32)*(5/9)=20.56oC
Thermal energy is
Q=mc(T2-T1)=(130*10-3)*4184*(100-20.56)
Q=43209 J
Power
P=Q/T =43209/(8*60+51)=81.4 Watts
efficency is
n=(81.4/361)*100
n=22.54%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.