2. Spanish golfer José María Olazábal hits a stationary golf ball with a golf cl
ID: 1874173 • Letter: 2
Question
2. Spanish golfer José María Olazábal hits a stationary golf ball with a golf club, after which the ball is moving at 125 mph. The golf club was in contact with the ball for 0.00075 sec. The ball weighs 0.046 kg. (There are 1600 meters in a mile. (3 pts.) Convert the velocities into MKS units. (3 pts.) What is the acceleration of the ball when it is hit by the golf club? A:74090/s 0007 (3 pts.) What is the force on the golf ball when it is hit by the club? F : ma 3407.69 neutors (3 pts.) If the club has a mass of 0.25 kg what is the force on the club while it hits the ball? esl.FZ neutonExplanation / Answer
a) speed = 125 mph = 125 x 1600/3600 m/s = 55.5555556 m/s
b) a = 55.55555556/0.00075 = 74074.074 m/s2
c) F = ma = 0.046 x 74074.04 = 3407.407407 N
d) Force acts equal and opposite, F' = 3407.407407 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.