Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 76 cm-long, 0.8 mm-diameter copper wire carries a current of 36.0 A to the sou

ID: 1873728 • Letter: A

Question

A 76 cm-long, 0.8 mm-diameter copper wire carries a current of 36.0 A to the south. Suppose we create a magnetic field that produces an upward force on the wire exactly equal in magnitude to the wires weight, causing the wire to “levitate.” What are the magnetic field in G(gauss)? Use the convention: west = positive, east = negative for the direction. A 76 cm-long, 0.8 mm-diameter copper wire carries a current of 36.0 A to the south. Suppose we create a magnetic field that produces an upward force on the wire exactly equal in magnitude to the wires weight, causing the wire to “levitate.” What are the magnetic field in G(gauss)? Use the convention: west = positive, east = negative for the direction. A 76 cm-long, 0.8 mm-diameter copper wire carries a current of 36.0 A to the south. Suppose we create a magnetic field that produces an upward force on the wire exactly equal in magnitude to the wires weight, causing the wire to “levitate.” What are the magnetic field in G(gauss)? Use the convention: west = positive, east = negative for the direction.

Explanation / Answer


density of copper wire is 8960 kg/m^3

Volume of copper wire is V = pi*r^2*l = 3.142*(0.4*10^-3)^2*0.76 = 3.82*10^-7 m^3

mass of the copper wire is m = density * Volume = 8960*3.82*10^-7 = 0.003422 Kg

Given that Electric force = weight

i*l*B = m*g

36*0.76*B = 0.003422*9.81

B = 0.00122 T

B = 0.00122*10^4 G

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote