6) Figure 19.18a 10 F Initially, for the circuit shown, the switch S is open and
ID: 1873461 • Letter: 6
Question
6) Figure 19.18a 10 F Initially, for the circuit shown, the switch S is open and the capacitor is uncharged.The switchs is closed at time t o. In Figure 19.18a, when the time t is equal to 8.0 s, the charge on the capacitor, in C, is closest to: 7) A 1.0 F capacitor is charged until it acquires a potential difference of 900.0 V across its plates, then the emf source is removed. If the capacitor is then discharged through a 500.0 k resistance of a circuit, what is the voltage drop across the capacitor 9.0 ms later? Figure 19.22 R2 R3 R4 8. In Figure 19.22, consider the circuit sketched. The battery has emf = 80 volts and negligible internal resistance. The four resistors have resistances of R1-14 ,Explanation / Answer
6) Q = Q0 [1 - e^(-t/T)]
T = R C = (0.90 x 10^6)(10 x 10^-6) = 9 sec
Q = (40 x 10) uC = 400 uC
Q = 400 [ 1 - e^(-8/9)] = 235.6 uC .....Ans
7) T = R C = (500 x 10^3) (1 x 10^-6) = 0.5 s
V = 900 [ e^(-0.009/0.5)]
V = 883.9 Volt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.