The figure shows a parallel-plate capacitor of plate area A and plate separation
ID: 1873295 • Letter: T
Question
The figure shows a parallel-plate capacitor of plate area A and plate separation d. A potential difference V0 is applied between the plates. While the battery remains connected, a dielectric slab of thickness b and dielectric constant is placed between the plates as shown. Assume A = 103 cm2, d = 1.33 cm, V0 = 98.4 V, b = 0.935 cm, and = 3.92. Calculate (a) the capacitance, (b) the charge on the capacitor plates, (c) the electric field in the gap, and (d) the electric field in the slab, after the slab is in place.
Explanation / Answer
Given,
A = 103 cm^2 ; d = 1.33 cm ; V0 = 98.4 V ; b = 0.935 cm ; k = 3.92
a)We know that, Capacitance of such arrangement is given by
C = k e0 A/(kd - 1)(k - 1)
C = 3.92 x 8.85 x 10^-12 x 0.0103/(3.92 x 0.0133 - 0.00935)(3.92 - 1) = 2.86 x 10^-12 F
Hence, C = 2.86 x 10^-12 F
b)Q = CV
Q = 2.86 x 10^-12 x 98.4 = 281.42 x 10^-12 C
Hence, Q = 281.42 x 10^-12 C
c)E1 = q/e0 A
E1 = 281.42 x 10^-12/8.85 x 10^-12 x 0.0103 = 3087 N/C
Hence, E = 3087 N/C
d)E2 = E1/k
E2 = 3087/3.92 = 787.5 N/C
Hence, E2 = 787.5 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.