The amount of light from a standard incandescent bulb depends upon the current g
ID: 1873202 • Letter: T
Question
The amount of light from a standard incandescent bulb depends upon the current going through it. Assume the light-bulb is connected across a 120V voltage difference. (a) What is the resistance of a 60-W light-bulb? (2pt) (b) A old-style dimmer switch is really a variable resistor wired in series to the load, in this case a 60-W light bulb. To vary the light level, you adjust the resistance in the series resistor, thereby changing the current in the original. If the light level from the 60-W bulb decreases to 10% of the original light by changing the resistance of the variable resistor, what is the value of the variable resistor? Assume initially the variable resistor is set to a very low number (essentially zero) for full light output in the 60-W bulb. (2pt V.Explanation / Answer
(A) P = V^2 / R
60 = 120^2 / R
R = 240 ohm
(B) P' = 0.10P = 6 watt
and P = I^2 R
6 = I^2 (240)
I = 0.158 A
(R + R') I = V
R + 240 = 120 / 0.158
R = 519 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.