It is desired to construct a solenoid that will have a resistance of 6.00 (at 20
ID: 1872991 • Letter: I
Question
It is desired to construct a solenoid that will have a resistance of 6.00 (at 20.0°C) and produce a magnetic field of 3.30 10-2 T at its center when it carries a current of 3.90 A. The solenoid is to be constructed from copper wire having a diameter of 0.500 mm. (a) If the radius of the solenoid is to be 1.00 cm, determine the number of turns of wire needed. turns
-12 points Ser SE9 30 P.045 soin My Notes Ask You 1t is desired to construct a solenoid that will have a resistanoe of 6,00 (at 20.0 c) and produce a magnetic field of 3.30 x 102 T at its center when it carries a current of 3.90A. The solenoid is to be constructed trom copper wire having a diameter of 0.500 mm () If the rad us of the solenaid is to ba 1.00 cm, dctermine the number of tums of wire needad. tums b) Lf the radius of the solenvid is to be 1.00 c, deteine the required length of the olenoid Submit Anwer ave Progrees Practice Another VersionExplanation / Answer
resistance R = rho*L/A = rho*L/(pi*r^2)
lenght of the wire needed l = R*pi*r^2/rho = 6*pi*(0.25*10^-3)^2/(1.68*10^-8) = 70.12 m
number of turns N = l/(2*pi*r1) = 70.1/(2*pi*0.01) = 1116 <<<-------ANSWER
======================================
magnetic field B = uo*(N/L)*I
length of solenoid L = uo*N*I/B = 4*pi*10^-7*1116*3.9/(3.3*10^-2) = 0.166 m = 16.6 cm <<<-------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.