The system shown below consists of a block of mass M = 3.9 kg resting on a frict
ID: 1872699 • Letter: T
Question
The system shown below consists of a block of mass M = 3.9 kg resting on a frictionless horizontal ledge. This block is attached to a string that passes over a pulley, and the other end of the string is attached to a hanging block of mass m = 1.8 kg. The pulley is a uniform disk of radius 7.6 cm and mass 0.59 kg. If the (frictionless) ledge were adjustable in angle, at what angle would it have to be tilted upward so that once the system is set into motion the blocks will continue to move at constant speed? http://www.webassign.net/tipler6/9-p-071-alt.gif
Explanation / Answer
Fnet = m a
if blocks are moving with constant speed so a = 0
hence Fnet = 0
On m: Fnet = T - m g = 0
T = m g = 1.8 g
on block M,
M g sin(theta) - T = 0
sin(theta) = 1.8 / 3.9
theta = 27.5 deg ........Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.