Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The answer for B is NOT 15.4W and the answer for C is NOT 483$. Problem 7 A hair

ID: 1872622 • Letter: T

Question

The answer for B is NOT 15.4W and the answer for C is NOT 483$.

Problem 7 A hair dryer consumes P-1400 Watts of power from a 120 V wall plug. a) What current does the hairdryer draw? 1.167×101 A You are correct. Computer's answer now shown above. Your receipt is 163-5741 b) The current is carried from the breaker box to the power outlet by a 14-gauge copper wire, with diameter DI 1.628 mm. The wire runs a distance L-14.0 m from the box to the outlet and the same distance back. The resistivity of copper is = 1.680x10-8 on. How much power is consumed due to the resistance of the wire? Submit Answer Incorrect. Tries 2/6 Previous Tries c) Suppose the above ratio of power consumed by devices to power consumed by wires is typical in the house. If the house spends $1,300 per year in electricity bills, how much money can be saved per year by rewiring the house with 12-gauge wire, with diameter D2-2.053 mm? (Give your answer in dollars, but do not write '$) Submit Answer Incorrect. Tries 1/6 Previous Tries

Explanation / Answer

Given diameter= 1.628mm

radius= 0.814 mm =8.14*10-4m

l=14m. going and coming back so l=2*14m

b) Power=i2R = i2l/A = i2l/(r2) = 11.67^2 * 1.680×10-8 m. *2*14/3.14*(8.14*10^-4)2

= 30.78 W

c) S lost=x.S

S=1300dollars

X1=Pw/Pn

=30.78/1400 = 0.022

Slost1 = x1*s=0.022*1300 = 28.58 dollars

Power=i2R = i2l/A = i2l/(r2) = 11.67^2 * 1.680×10-8 m. *2*14/3.14*(1.0265*10^-3)2

=19.36W

X2=19.36/1400 = 0.0138

Slost2= 0.0138*1300 = 17.977dollars

difference=Slost1 - Slost2

=28.58-17.977

=10.6 dollars

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote