You leave a 120 W light bulb on for 12 hours in the day (8%) Problem 10: You lea
ID: 1872348 • Letter: Y
Question
You leave a 120 W light bulb on for 12 hours in the day
(8%) Problem 10: You leave a 120 W light bulb on for 12 hours in the day " 2596 Part (a) Express energy through power P and time interval dt. 2596 Part (b) How much energy has been used in Joules? 38 2596 Part (c) If the energy used were used to lift a weight ofm 180 kg, write an equation of the height h that the weight can be lifted in terms of P, dt, and m? Grade Summary Potential 100% Attempts remaining: 14 é per attempt) 0% END 0% 0% Submit Feedback: 0% deduction per feedback. Hines:-2 for a deduction Hints remaining: When the we ht is lifted, how does the gravitational potential What energy is the wasted energy transferred to in lifting the energy changeExplanation / Answer
Solution (c):
Let us go to the basics first.
Energy consumed by bulb = P*t [where P = power; t = time]
Energy required to lift a mass m = mgh [where g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s2]
Equating above two equations, we have:
P*t = mgh
=>h = (P*t) / (mg) or h = (P*t) / (9.8m) [Equation of height h è Answer c]
In terms of numerical value:
h = (120*43200) / 1764 [P = 120 W; t = 12 hours = 43200 s; mg = 180*9.8 = 1764 N]
h = 2938.77 m (Answer)
Thanks!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.