You kept the switch in position 2 for a long time. Then you flipped the switch t
ID: 1593994 • Letter: Y
Question
You kept the switch in position 2 for a long time. Then you flipped the switch to position 1 and measured the voltage across the capacitor as a function of time (the magnitude of the voltage is recorded below, don't worry about the sign). The resistance R has been previously measured as 96 Ohm, and the battery used is 5V. Given the data below, what is the time constant of this exponential function (where the voltage across the capacitor is equal to 1-1/e of the battery voltage, or 63.2%) Given this time constant and the resistance R=96 Ohm, what is the capacitance C of the capacitor being used?Explanation / Answer
(1-1/e) x 5 =3.16 V
time constant= 9.792 ms
b) T=CR ; T-time constant
C= 9.792/92= 0.106 mF= 106.434 uF
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.