You kept the switch in position 2 for a long time. Then you flipped the switch t
ID: 1421216 • Letter: Y
Question
You kept the switch in position 2 for a long time. Then you flipped the switch to position 1 and measured the voltage across the capacitor as a function of time (the magnitude of the voltage is recorded below, don't worry about the sign). The resistance R has been previously measured as 101 , and the battery used is 5V.
a) Given the data below, what is the time constant of this exponential function (where the voltage across the capacitor is equal to 1-1/e of the battery voltage, or 63.2%)
______ms
b.) b) Given this time constant and the resistance R=101, what is the capacitance C of the capacitor being used?
_____ uF (micro)
Time (ms) Voltage (V) 0 0.00 5.2015 1.97 10.403 3.16 15.6045 3.88 20.806 4.32 52.015 4.97 104.03 5.00Explanation / Answer
We know that
V(t) = V0(1 - e^[-t/RC])
now, time constant , t' => time when capacitor is 63.2 % charged
Total voltage = 5V
63.2 % of charged voltage = 3.16 V
From table, time when charge is 3.16V = t' = 10.403
B) now t' = RC
or C = 10.403 / 101 = 0.103 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.