Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ALL INFORMATION PROVIDED IS GIVEN. NO MORE INFORMATION CAN BE GIVEN A) The mass

ID: 1871725 • Letter: A

Question

ALL INFORMATION PROVIDED IS GIVEN. NO MORE INFORMATION CAN BE GIVEN

A) The mass of the system of the rocket sled shown in the figure is 2100 kg, and the force of friction opposing the motion is known to be 675 N. The thrust for the rocket sled is 2.59 × 104 N. f = 675 N

What is its acceleration in m/s2?

B) The rocket sled drawn in the figure slows down at a rate of 182.5 m/s2. a = 182.5 m/s2

What is the magnitude of force necessary to produce this acceleration in N? Assume that the rockets are off. The mass of the system is 2100 kg.

Explanation / Answer

A)

a = F(net) / m

a = (T - f) / m

a = [(2.59 x 10^4) - 675] / 2100

a = 12 m/s^2

B)

F = m x a

F = 2100 kg x 182.5 m/s^2

F = 383250 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote