Assume D=2ow2 gives the drag force on a pilot plus ejection seat just after they
ID: 1871278 • Letter: A
Question
Assume D=2ow2 gives the drag force on a pilot plus ejection seat just after they are ejected from a plane traveling horizontally at 1500 km/h. Assume also that the mass of the seat is equal to the mass of the pilot and that the drag coefficient is that of a sky diver. Assume the pilot's mass is 72 kg and using ve = 60 m/s for a single sky diver estimate the magnitudes of a the drag force on the pilot + seat and b) the ratio of the horizontal deceleration to g, both just after ejection. (The result ot (a) should indicate an engineering requirement: The seat must include a protective barrier to detlect the initial wind blast away from the pilot's head.) (a) Number Units (b) Number UnitsExplanation / Answer
the given equation
D = 1/2 * C rho A v^2
formula for terinal velocity is
vt = sqrt 2 F/ C rho A
C rho A = 2 mg/ vt
D = 1/2 * ( 2 mg/ vt^2) v^2 = mg ( v/ vt)^2
= 72 * 9.8 ( 1500 ( 1000/ 3600)/ 60)^2
=34027.777 N
(b)
We assume the mass of the ejection seat is roughly equal to the mass of the pilot.
Thus, Newton’s second law (in the horizontal direction) applied to this system of mass
a= D/ 2m= g/2 ( v/ vt)^2 = g/2 ( 1500 ( 1000/ 3600)/ 60)^2= 24.11
a/g = 24.11
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.